ИХО илләреннән яшь экспертлар Казандагы форумда яңа күпполяр дөнья дипломатиясе турында фикер алышачак

2023 елның 24 марты, җомга

2023 елның 18-20 маенда Казанда традицион рәвештә «Россия — Ислам дөньясы: KazanForum» 2023 ХIV халыкара икътисадый форумы кысаларында Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасы илләренең яшь дипломатларының VII форумы узачак. Яңа күпполяр дөнья дипломатиясе төп тема булачак. Чарада ИХО илләренең тышкы сәясәт ведомстволарыннан 50ләп вәкил катнашыр дип көтелә.

Дискуссияләр халыкара иминлекнең яңа архитектурасы формалашу шартларында заманча дипломатия трендларына һәм чакыруларына багышланачак. Катнашуның инклюзив форматы делегатларга актуаль бурычлар - күпполяр дөнья чорында милли мәнфәгатьләрне яклау һәм аларны үтәү мөмкинлекләре турында фикер алышырга, глобальләшүдән региональләшүгә халыкара күчү перспективаларын, халыкара дәрәҗәдә, шул исәптән цифрлы, мәдәни, гуманитар һәм башка өлкәләрдә хезмәттәшлек итүнең яңа юлларын карарга мөмкинлек бирәчәк.

Форум барышында Халыкара яшь дипломатлар ассоциациясенә керү тантанасы, Казан дипломатик клубы очрашуы, Казан (Идел буе) федераль университеты студентлары белән дискуссия мәйданчыгы узачак, шулай ук дипломатия буенча видео-проект гамәлгә ашырылачак.

ОИС илләренең Яшь дипломатлары форумы дөнья дәүләтләренең тышкы сәясәт ведомстволарының яшь хезмәткәрләре өчен танылган иҗтимагый-сәяси эшлеклеләр, дипломатлар, хакимият вәкилләре катнашында горизонталь дипломатия принципларына нигезләнгән уникаль дискуссия мәйданчыгы. Форумны уздыруның максаты-Россиянең тышкы сәяси мәнфәгатьләрен алга сөрү, катнашучы илләр арасында ике яклы һәм күп яклы икътисади элемтәләрне үстерү, шулай ук киләчәктә үз дәүләтләренең тышкы сәяси көн тәртибен билгеләячәк ИХО илләреннән яшь коллегалар белән ышанычлы элемтәләр урнаштыру. Форум 2016 елдан бирле ел саен үткәрелә, бөтен тарих дәвамында форумда 35тән артык ИХО иленнән 160ка якын яшь дипломат катнашты.

Форумны оештыручылар-Россия Тышкы эшләр министрлыгының Яшь дипломатлар советы, Татарстан Республикасының яшьләр эшләре министрлыгы, Татарстан Республикасының инвестицион үсеш Агентлыгы ярдәме белән «Яшьләр дипломатиясе академиясе» иҗтимагый оешмасы.