Казанда студентлар хезмәт җәенә йомгак ясадылар

2021 елның 4 октябре, дүшәмбе

Җәй көне студентлар хезмәт отрядлары кысаларында 7 меңгә якын кеше хезмщт кылган. Бу хакта «Татар-информ»мәгълүмат агентлыгында узган матбугат конференциясендә сөйләделәр.

Матбугат конференциясендә ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Алла Кондратьева, «Россия Студентлар отрядлары» бөтенроссия яшьләр иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлеге җитәкчесе Шамил Якупов һәм «Республика студентлар хезмәт отрядлары үзәге» ДБУ директоры урынбасары, «Игелекле эшләр десанты» проекты кураторы Алия Адиева чыгыш ясадылар.

Эшкә урнаштыру буенча программаның бер этабы булып «Яшьләргә эш» дигән һөнәри юнәлеш бирүче work-тур булды. Ул 2021 елның 5 апреленнән 20 апреленә кадәр Татарстанның 10 шәһәрендә һәм районында узды. Чараларда 1000нән артык яшь кеше һәм 103 эш бирүче катнашты.

Акцент будет сделан на учебных заведениях – абитуриенты смогут узнать все о профессии перед поступлением и попробовать себя в роли специалиста. Мероприятие пройдет до 24 ноября в 21 учебном заведении, заключительной точкой станет КФУ.

Турның көзге этабын «Мәгариф. Карьера» күргәзмәсе кысаларында башлап җибәрәчәкләр –  14 октябрь көнне «Казан ярминкәсе» үзәгендә «яшьләргә эш 2.0» work-турына старт биреләчәк. Төп акцент уку йортларына ясалачак-абитуриентлар укырга керер алдыннан һөнәр турында мәгълүмат алачаклар  һәм үзләрен белгеч ролендә сынап карый алачак. Чара 24 ноябрьгә кадәр 21 уку йортында узачак, йомгаклау ноктасы Казан Федераль университетында булачак.

«Һәр уку йорты базасында вакансияләр маркеты һәм эш бирүчеләр белән очрашулар узачак. Студентлар әңгәмә вакытында тәҗрибә ала, һөнәрләрендә нинди перспективалар барлыгын һәм нәрсәдән башларга кирәклеген аңлый алачаклар. Мондый чаралар шәһәрнең югары уку йортларында һәм колледжларында узачак, һәркем өчен уку йорты белгечлегенә карап индивидуаль программа төзеләчәк», – дип сөйләде Алла Кондратьева.

Моннан тыш, параллель рәвештә яшьләрне эшкә урнаштыруда «яшьләргә эш» автоматлаштырылган системасы эшли. Гыйнвар-июнь айларында 800 кеше эшкә урнашкан, 2,5 меңнән артык системада теркәлгән, 200гә якын вакансия һәрвакыт ачык – алар ай саен яңартыла.

Студентлар өчен студентлар хезмәт отрядлары кысаларында да мөмкинлекләр спектры тәкъдим ителә – быел Татарстаннан 7 меңгә якын укучы икътисадның төрле сегментларында: сервис, кунакханә эше, сәламәтлек саклау, энергетика тармагы, транспорт, авыл һәм урман хуҗалыгы, ил төзелеше.

«Студентлар күп өлкәләрдә һәм төрле предприятиеләрдә бик кирәк. Пандемия вакытында күп кенә белгечлекләр ачык булуга карамастан, мәсәлән, лагерьларда вожатыйлар, проводниклар, без алдагы елларда булган күрсәткечләргә ирешә алдык", - дип нәтиҗә ясады Шамил Якупов.

Студентлар медицина отрядлары вакилләре җәй көне республиканың сәламәтлек саклау оешмаларында кече һәм урта медицина персоналы позицияләрендә – 7нче һәм 12нче шәһәр хастаханәләрендә, сугыш ветераннары өчен госпитальдә, Төбәкара клиник-диагностика үзәгендә, Республика клиник хастаханәләрендә, Республика клиник-йогышлы авырулар хастаханәсендә, шулай ук Петрозаводск, Новосибирск һәм Новокузнецк шәһәрләрендә сәламәтлек саклау оешмаларында эшләделәр.

Сервис отрядлары вәкилләре кибетләрдә, тиз туклану рестораннарында, маркетинг складларында эшләделәр.  Моннан тыш, сайлап алу узган отрядлар Кырым Республикасы һәм Краснодар крае кунакханәләрендә хезмәт куйдылар. Путин отрядлары Камчатка краенда балык эшкәртү предприятиесендә эшләделәр.

Төзелеш отрядлары «Безнең ишегалды» ишегалды территорияләрен төзекләндерү, балалар лагерьларын капиталь ремонтлау, реконструкцияләү һәм төзү, мәдәният сарайларын капиталь ремонтлау һ.б. республика программасында катнаштылар.

Авыл хуҗалыгы отрядларыннан килгән егетләр Воронеж, Липецк өлкәләре һәм Ростов-на-Дону шәһәрләрендә Бөтенроссия Хезмәт проектлары составында эшләделәр, шулай ук Кукмара, Зәй, Тукай һәм Балтач районнарында ашлык җыю эшләре белән шөгыльләнделәр.

Педагогик отрядлар җәйне лагерьларда вожатыйлар, физик культура инструкторлары, педагог-оештыручылар буларак үткәрделәр. Проводниклар Казан, Адлер һәм Санкт-Петербург тимер юл резервларында пассажирлар вагоннарында эшләде.

Исегезгә төшерәбез, быел эшкә урнашу Татарстан Яшьләр эшләре министрлыгының өстенлекле максатларыннан берсе булып тора. Максатларны билгеләгәндә, 2020 елның декабрендә ул әһәмият буенча икенче урында тора һәм «Татарстан яшьләренең 10 мең вәкилен вакытлы, сезонлы һәм икенчел эшкәртү белән тәэмин итү»дип билгеләнгән иде.

Шулай ук матбугат конференциясе кысаларында «Игелекле эшләр десанты» республика акциясенең көзге сезонына йомгак ясалды һәм анонс ясалды. «Республика студентлар хезмәт отрядлары үзәге» ДБУ директоры урынбасары Алия Адиева акциянең җәйге этабы 27 июльдән 30 августка кадәр Балтач, Азнакай, Менделеевск, Теләче һәм Мамадышта узды, дип сөйләде. 30дан артык авыл җирлегенә ярдәм күрсәтелде.

«Быел акциянең көзге этабында без 6 районда 35тән артык авыл җирлегендә булырга планлаштырабыз: Әлмәт, Лениногорск, Баулы, Бөгелмә, Балык Бистәсе һәм Югары Ослан. Һәр районга 10-15 кешедән торган команда килә һәм 5-7 көн дәвамында җирле халыкка түләүсез ярдәм күрсәтелә», - дип уртаклашты Алия Адиева.

Акция 1 октябрьдә башланды һәм 7 октябрьгә кадәр дәвам итәчәк. Анда 100дән артык яшь кеше катнашыр дип көтелә. Атна дәвамында алар кирәкле ярдәмне күрсәтәчәкләр. Мәсәлән, ремонт һәм территорияне төзекләндерергә, өй эшләрен башкарырга ярдәм итәргә, мәктәпләрдә укучылар өчен профориентацион лекцияләр һәм мастер-класслар үткәрергә мөмкин.