Татарстанда «Кар десанты» акциясендә 250 студент катнашты

2024 елның 22 марты, җомга

Татарстанда «РСО Карлы десанты» Бөтенроссия патриотик акциясе тәмамланды. Быел анда 21 отряд составында 250 студент катнашты.

«Кар десанты» Татарстанда инде яхшы традициягә әверелә. Акциянең елдан-ел яңа территорияләрне колачлауын һәм яшьләрне күбрәк җәлеп итүен күрү һәм ишетү бик шатлыклы күренеш. Сезнең хезмәтегез өчен зур рәхмәт сүзләрен җиткерәсем килә. Чөнки сез көн саен хезмәтнең шәп булуын исбатлыйсыз», - дип мөрәҗәгать итте катнашучыларга ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Айгөл Сабирова.

Студентлар төрле торак пунктларда пенсионерлар, Бөек Ватан сугышы ветераннары, махсус хәрби операциядә катнашучылар һәм ветераннар һәм аларның гаиләләре йортларында кар көрәүдә һәм утын җыюда ярдәм итәләр. Көчле кар яуган чорда егетләрнең хезмәте өйгә чыгуның бердәнбер мөмкинлеге булды. Студотрядлар Әлмәт, Лениногорск, Балтач, Минзәлә, Чүпрәле, Арча, Буа, Лаеш, Апас, Азнакай, Югары Ослан, Бөгелмә, Нурлат районнарының ерак торак пунктларына бардылар, шулай ук Казанда, Чаллыда һәм Зөя утрау-шәһәрчегендә булыштылар.

«Десант-чын мәгънәсендә якты чара. Бу эш турында гына түгел, ул бик җанлы нәрсә, һәм бу һәрнәрсәдә: балаларда, эштә, чараларда, районның үзендә дә чагыла. Көн эчендә яшьләр районга зур ярдәм күрсәтергә өлгерәләр, ә үзләре хезмәттәге бердәмлекне тикшерәләр, танышалар һәм бик якынаялар. Бу ярдәм идеясе белән янып торган һәм моңарчы күрелмәгән масштабта яхшылык эшли алган аерым гаилә», - дип уртаклаша Татарстан Республикасында акция кураторы Сөмбел Латыйпова.

Акциядә катнашу мөмкинлеге башка төбәкләрдән килгән студентларда да бар. Әлмәт, Лениногорск һәм Балтач районнарында Идел буе федераль округының медицина һәм Путин десантлары узды, ә Балтач һәм Югары Ослан районнарында Белоруссиядән биш студент эшләде.

Балтач районы «Карлы десант» Бөтенроссия акциясен оештырган һәм Татарстан Республикасы белән Беларусь Республикасы Студентлар Отрядларының хезмәттәшлеген үстергән өчен Рәхмәт хаты белән бүләкләнде. Районда өченче тапкыр Идел буе федераль округының Путин десанты узды. Катнашучылар илнең 5 төбәгеннән һәм Беларусь Республикасыннан балалар булды.