Казанда «Яшьләргә эш» Бөтенроссия яшьләр форумы старт алды

2024 елның 19 апреле, җомга

Бүген «Яшьләргә эш» Бөтенроссия яшьләр форумы старт алды.  Форум яшьләргә карьера траекториясен төзүдә һәм Россия студентлар отрядларының җитештерү юнәлешен үстерүдә ярдәм итүгә юнәлдерелгән. Хәрәкәтнең Россиянең һәм Беларусь Республикасының 20 төбәгеннән 600дән артык вәкиле катнашты.

2024 елга Татарстан Республикасы предприятиеләренә вакытлыча хезмәт белән тәэмин итү өчен 5 меңнән ким булмаган яшьләрне җәлеп итү планлаштырыла. Татарстан Республикасы Студентлар җитештерү отрядларын үстерү буенча терәк мәйданчык һәм бүген төбәкнең сәнәгать предприятиеләрендә, шул исәптән оборона-сәнәгать комплексы предприятиеләрендә кирәкле белгечлекләр буенча һөнәри белем бирүне гамәлгә ашыру буенча лидер булып тора.

«Татарстан Студентлар отрядлары күп еллар дәвамында республикабызның хәрәкәт итүче көче булып тора. Сез ил дәрәҗәсендә тәэсирле нәтиҗәләр күрсәтәсез, безнең төбәк үсешенә зур өлеш кертәсез, отряд гаиләләре һәм династияләр булдырасыз, студентларны эшкә урнаштыруда яңа форматлар кулланасыз. 2024 елга төп бурычларның берсе-профильле җитештерү отрядларын үстерү. Бергәләп без иң югары нәтиҗәләргә ирешәбез һәм сезнең эшегез-моның иң яхшы дәлиле», - дип мөрәҗәгать итте катнашучыларга Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры урынбасары Айгөл Сабирова.

Айгөл Сабирова сүзләренчә, 2024 елда Татарстан Республикасы өч зур бөтенроссия хезмәт проектын кабул итәчәк. 80гә якын студент-медик Әлмәт, Бөгелмә һәм Лениногорск хастаханәләрендә «Призвание» Бөтенроссия Медицина проектында эшләячәк. Өченче ел рәттән Алабуга махсус икътисадый зонасы Бөтенроссия студентлар төзелешендә 200 студент кабул итәчәк. «КАМАЗ» ААҖдә бөтен илдән 300 студент катнашында җитештерү юнәлешендәге хезмәт проекты оештырылачак.

Профильле отрядларның төп өстенлеге-уку йортында алган төп белгечлек белән янәшә һөнәр буенча эшкә урнашу. Шулай итеп, яшь кеше эшкә урнашу процессын предприятиедә производство практикасын узу белән бергә алып бара ала.

«Бүген Казан профессионаллек, яшьлек һәм талант эпицентрына әверелде. Форумның идеясе яшьләргә үсү һәм үсеш мөмкинлекләре булдыру: командада да, үз-үзеңнән дә. Татарстан хәзер җитештерү юнәлешен үстерү векторын билгели, терәк мәйданчык булып тора, күп кенә төбәкләр бу тәҗрибәне уңышлы үзләштерә. Эш бирүчеләрнең, уку йортлары вәкилләренең һәм яшьләрнең үзара эшчәнлегенең бүгенге концентрациясе илебезнең сәнәгать тармагының кадрлар потенциалын формалаштыру өчен зур старт бирәчәк», - дип билгеләп үтте «Россия Студентлар отрядлары» яшьләр гомумроссия иҗтимагый оешмасы җитәкчесе урынбасары Мария Корнилова.

Форум кысаларында республиканың әйдәп баручы эш бирүчеләре һәм Казан шәһәренең халыкны эш белән тәэмин итү үзәге вәкилләре катнашында студентлар җитештерү отрядларын үстерү буенча партнер предприятиеләр белән Бөтенроссия киңәшмәсе уза.

«Татарстан сәнәгате белән танышуым бу атна башында «КАМАЗ» ААҖ киңәшмәсе нәтиҗәсендә башланды. Предприятиеләрнең үсеш дәрәҗәсе бик яхшы тәэсир калдырды, бигрәк тә студентлар отрядлары ярдәмендә яшьләр алдында ачыла торган мөмкинлекләр. Бүген Казанның уку йортлары белән дә аралашу мөмкинлеге күбрәк булыр дип өметләнәм», - дип сөйли «Донбасс милли төзелеш һәм архитектура академиясе» югары белем бирү федераль дәүләт бюджет учреждениесе ассистенты Олег Золотарев.

Форум кысаларында катнашучылар эш бирүчеләрдән карьера консультацияләре һәм мастер-класслар узалар, Россиянең «Белем» җәмгыятеннән ццияләрдә кыйммәтле күнекмәләр алалар, студентлар отрядлары һөнәрләре белән танышалар һәм үзләрен һөнәрләр маркетасында төрле белгечлекләрдә сынап карыйлар.

2024 елда студентлар отрядлары хәрәкәтнең барлыкка килүенә 65 ел тулуны һәм студотрядларның хәзерге тарихы барлыкка килүенә 20 ел тулуны билгеләп үтәләр. Бу вакыйгалар хөрмәтенә бөтен ил буенча йөздән артык чара үткәрү планлаштырыла, алар 1 миллионнан артык кешене берләштерәчәк. Ел көз көне Мәскәүдә узачак Бөтенроссия слеты белән тәмамланачак һәм хәрәкәтнең 15000нән артык катнашучысын җыячак.

Хәрәкәтнең 65 еллык тарихында студентлар отрядлары мәктәбен 20 миллионнан артык кеше узган. Бу студентлар һәм мәктәп укучылары, алар үзләренең беренче хезмәт тәҗрибәсен алдылар, яңа танышулар алдылар һәм ил үсешенә зур өлеш керттеләр.