Бөтенроссия Хезмәт атналыгында Татарстанның 1,5 меңнән артык студотряд активисты катнашты

2024 елның 27 апреле, шимбә

Бөтендөнья хезмәтне саклау көне алдыннан студентлар отрядлары Бөтенроссия хезмәтне саклау атнасын үткәрделәр. Акциядә Татарстаннан 1,5 меңнән артык бала катнашты. Республикада чара ТР Яшьләр министрлыгы ярдәме белән узды. Чаралар комплексы хезмәт объектларында студентлар отрядлары арасында куркынычсыз хезмәт шартларын оештыру күнекмәләрен формалаштыру, эш урыннарында потенциаль куркынычларны алдан ачыклау максатыннан оештырылды.

«Татарстан Студентлар отрядлары икътисадның төрле тармакларында берничә юнәлеш буенча эшлиләр. Бу төзелеш, сәламәтлек саклау, балалар ялы, авыл хуҗалыгы, пассажирлар ташу, сәнәгать предприятиеләрендә хезмәт. Без егетләр эшләгән һәр объектта куркынычсыз хезмәт шартлары булдырылсын өчен барысын да эшлибез.  Безнең өчен куркынычсызлык-иң мөһим бурыч, чөнки сугышчының тормышы һәм сәламәтлеге – безнең оешманың төп кыйммәте. Эш җәйләре алдыннан һәр баланың иминлегенә куркынычлыкны ничек кисәтергә һәм алар килеп чыкса, нәрсә эшләргә икәнен ачык аңлавы бик мөһим. Хезмәт куркынычсыз булганда-аның турында истәлекләр уңай гына калачак», - дип билгеләп үтте Республика студентлар хезмәт отрядлары үзәге директоры Василий Ислаев.

Атна дәвамында беренче ярдәм күрсәтү, шәхси саклану чараларын дөрес куллану, биеклектә эшләү, янгын чыганагын ачыклаганда һәм аны беренчел янгын сүндерү чаралары белән бетергәндә үз-үзеңне тоту темаларына мастер-класслар үткәрү белән бердәм гамәлләр көннәре узды. Әлеге чаралар катнашучы төбәкләр территорияләрендә узачак, алар арасында Россиянең барлык федераль округлары вәкилләре дә бар.

«Имин хезмәт» - Россия студентлар отрядларында төп кыйммәтләрнең берсе. Студентлар составында эшләүче студентларның тормышын һәм сәламәтлеген саклау хезмәт сезоны вакытында өстенлекле бурыч булып тора. Куркынычсыз хезмәт темасына уку вакытында аерым игътибар бирелә, шулай ук эш объектларына кергәндә барлык инструктажларны үтү мәҗбүри», – дип хәбәр итте Дәүләт Думасының яшьләр сәясәте комитеты рәисенең беренче урынбасары, Россия Студентлар отрядлары идарәсе рәисе Михаил Киселев.

2024 елда студентлар отрядлары хәрәкәтнең барлыкка килүенә 65 ел тулуны һәм студотрядларның хәзерге тарихы барлыкка килүенә 20 ел тулуны билгеләп үтәләр. Бу вакыйгалар хөрмәтенә бөтен ил буенча йөздән артык чара үткәрү планлаштырыла, алар 1 миллионнан артык кешене берләштерәчәк.

Хәрәкәтнең 65 еллык тарихында студентлар отрядлары мәктәбен 20 миллионнан артык кеше узган. Бу студентлар һәм мәктәп укучылары, алар үзләренең беренче хезмәт тәҗрибәсен, яңа танышулар алдылар һәм илебез үсешенә зур өлеш керттеләр.