Татарстанда Студентлар язы - 2024 2,5 меңнән артык укучыны берләштерәчәк

2024 елның 12 апреле, җомга

«Студентлар язы» фестиваленең сайлап алу этабы тәмамланды. Читтән торып катнашу этабы кысаларында һөнәри белем бирү оешмаларыннан 440 гариза, ә югары белем бирү оешмаларыннан 845 гаризадан артык кабул ителгән. Чара бөтен республикадан 2500 меңнән артык студентны берләштерәчәк. Фестиваль кысаларында Яшьләр өчен мөмкинлекләр булдыру «Мәгариф» милли проекты максатларына туры килә.

«Студентлар язы-искиткеч фестиваль, анда һәрвакыт иҗат атмосферасы, ярыш рухы һәм лауреат исемен алу теләге хөкем сөрә. Бу һәркем ел саен дусларын каршы алган, кайтырга теләгән урын. Быел Татарстанның иң талантлы студентлары җыелуына без команда белән бик бәхетле. Фестивальнең сайлап алу этапларында республиканың 4 меңгә якын студентын җыюына шатмын. Без бергә үсәбез, камилләшәбез, һәм иң мөһиме – без чыннан да кызыклы нәрсә булдырабыз. Студентлар язы сезне кабул итәрләр һәм ярдәм итәрләр. Без бу фестивальне зур мәхәббәт белән булдырабыз», - дип билгеләп үтте фестивальнең башкарма директоры Милана Ким.

Быел җиңүчеләрне 10 юнәлеш буенча билгеләячәкләр: «вокал», «инструменталь», «бию», «театр», «оригиналь жанр», «Медиа», «Видео», «Мода», «Арт» һәм «югары уку йортының гомуми программасы».

Фестивальнең Гала-концерты май башында үтәчәк.

«Татарстан Республикасы Студентлар язы» республика иҗат фестивале «Россия Студентлар язы»Студентлар иҗатына ярдәм итү һәм үстерү программасын гамәлгә ашыру кысаларында үткәрелә.

Фестивальнең оештыручылары булып ТР Яшьләр министрлыгы, ТР Мәгариф министрлыгы, республика уку йортлары ярдәме белән ТР Студентлар лигасы тора.