Ринат Садыйков эш сәфәре белән Татарстанның өч районында булды

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Яшьләр эшләре министры Татарстанның өч муниципалитетында булды. Беренче нокта Алабуга районы иде, биредә муниципалитетта яшьләр сәясәте аудитына старт бирелде.

Бу проектның Россиядә аналоглары юк һәм ул Татарстанда гына тормышка ашырыла. Ул яшьләр сәясәте торышын анализлаудан һәм идарә һәм кадрлар карарларын кабул итү өчен тәкъдимнәр эшләүдән гыйбарәт.

«Муниципалитет эшендә көчле якларны һәм дефицитларны билгеләү максатыннан 30дан артык кешедән торган эксперт төркеме районда яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыру турында яшьләрнең фикерен бәйсез социологик тикшерү, яшьләр сәясәте өлкәсендәге бурычларны хәл итү сәләтенә идарә итү командасын бәяләү, яшьләр сәясәтенең гамәлдәге инфраструктурасын һәм муниципаль учреждениеләр эшчәнлеген анализлау, яшьләрнең деструктив тәртипкә кызыксынуын күздә тотып, яшьләр интернет киңлеген анализлау үткәрә»,- дип аңлатты Ринат Садыйков.

Проект Түбән Кама һәм Менделеевск районнарында гамәлгә ашырылган, хәзерге вакытта Яшел Үзән, Чүпрәле һәм Әгерҗе районнарында уза, шулай ук быел тагын дүрт районда аудит уздырылачак: Лениногорск, Чистай, Алабуга һәм Мамадыш.

Проект буенча киңәшмәдән соң министр Алабуга университет мәктәбе укучылары, ягъни Лисичанск һәм Рубежныйдан килгән унберенче сыйныф укучылары белән очрашты. Ул министрлык проектлары, үзенең мәктәп еллары һәм иң зур уңышлары турында сөйләде.

Аннары Ринат Садыйков Чаллыда булды, анда шәһәр мэры Наил Мәһдиев белән бергә яңа «Квартал» яшүсмерләр клубын карады. Яшьләр клубы «яшүсмерләр» клублары системасына керә һәм 9 төрле эш юнәлешенә юнәлдерелгән: биредә инглиз теле клубы, программалаштыру, ателье, скаут хәрәкәте һәм башка күп нәрсәләр бар. Клуб яшьләрне генә түгел, ә «Эшлекле әни» берләшмәсе эше кысаларында декрет ялында булган әниләрне дә үз эченә ала.

Шулай ук «Нур» үзәгендә яшьләр белән очрашу узды, анда министр аларның сорауларына җавап бирде. Төп темалар грант ярдәме һәм эшкә урнашу булды.

Министр килгән өченче муниципалитет - Тукай районы, анда ул җирле яшьләр үзәгендә булды һәм «Балкыш» балалар лагереның яңа корпусларын карады, язгы каникуллар вакытында ял итәргә килгән балалар белән очрашты.