«ФормАрт» урам сәнгате фестиваленең төп темасы итеп гаилә абруе һәм әһәмияте алынды

2024 елның 22 марты, җомга

«ФормАрт» урам сәнгате фестиваленә гаризалар кабул итү дәвам итә. Фестивальнең төп тематикасы быел Россиядә Гаилә елына багышлана һәм гаиләнең абруе һәм әһәмияте арту белән бәйле.

Конкурста 18 яшьтән 35 яшькә кадәрге рәссамнар катнаша ала. Гаризаны проект сайтында formartpfo.ru конкурс эшенең эскизын беркетеп тутырырга кирәк. Гаризалар 2024 елның 15 апреленә кадәр бирелә, фестивальнең һәр тематикасында бер катнашучыдан иң күбе 3 гариза кабул ителә ала.

Фестиваль берничә тематик юнәлешне үз эченә алачак:

Гаилә буенча: буыннан-буынга тапшырыла торган бердәмлек хисе бирүче традицияләр, гаилә кыйммәтләре һәм ритуаллар.

Бер гаилә тарихы: төбәк үсешенә өлеш керткән гаилә династияләре (педагоглар, эшчеләр, табиблар, язучылар, спортчылар, волонтерлар һ.б.).

- Минем йортым-минем ныгытмам: кеше үсешенең нигезе буларак гаилә, һәркем өчен төп кыйммәт.

Минем гаилә герое: горурланырлык гаилә әгъзалары.

- Гаилә-Россия җәмгыятенең иң югары кыйммәтләренең берсе.

Моннан тыш, студентлар отрядлары хәрәкәтенең 65 еллыгын бәйрәм итү елында махсус номинация «Труд Крут» кертелә. Рәссамнарга заманча сәнгать һәм хезмәт, эшче һөнәрләре кыйммәтләрен популярлаштыруны берләштереп эскизлар ясарга тәкъдим ителә.

Җиңүчеләрнең исемнәре 2024 елның августында йомгак ясау тантанасында билгеле булачак. I, II һәм III урыннар ияләре алга таба иҗади үсеш өчен 100-200 мең сум күләмендә грантлар алачак. Фестиваль лауреатлары, призлы урыннарны алганнар, өстәмә рәвештә AHOдан «Сәяхәттән күбрәк» туристлык сәяхәтләре формасында бүләкләү хокукы алалар.

«Труд крут» махсус номинациясендә җиңүчеләр 150-200 мең сум күләмендә шәхси бүләкләүне күздә тоткан сертификат ала.

Исегезгә төшерәбез, «Формарт» стрит-арт фестивале 2020 елдан башлап Россия Президентының Идел буе федераль округындагы Тулы вәкаләтле вәкиле Игорь Комаров инициативасы белән урам сәнгатен үстерү, яшь рәссамнарның иҗатына ярдәм итү һәм аларны уңайлы заманча шәһәр мохитен булдыруга, торак пунктларны төзекләндерүгә һәм сәнгатьле бизәүгә җәлеп итү максатларында үткәрелә.