«Киләчәк ышанычлы кулларда»: Татарстанда биш геройны «Кайнар йөрәк» билгесе белән бүләкләделәр

2023 елның 1 июне, пәнҗешәмбе

Татарстанда биш яшь геройны «Кайнар йөрәк» күкрәк билгеләре белән бүләкләү тантанасы узды. Бүләкләнүчеләр арасында өлкән яшьтәге хатын-кызны янгыннан коткарган өч егет, ЛНР, ДНР һәм Кырым күперендә миссияләрдә булган волонтер кыз, шулай ук аерым рәвештә ул үз тормышы бәрабәренә елгада батучы кызны коткарган Данил Әхмәтгалиевның әти-әнисе бүләкләнде.

«Хөрмәтле геройларыбызның әти-әниләре, «Кайнар йөрәк» дәүләт иҗтимагый инициативасы лауреатлары, беренче чиратта, барысын да Халыкара балаларны яклау көне белән котларга телим. Бүген без республикабыз геройларын хөрмәтлибез. Кыю гражданлык гамәлләре кылган кешеләрне белү, хөрмәт итү һәм кадерләү мөһим. Алар көчле, искиткеч, әхлакый кешеләр», - дип мөрәҗәгать итте җыелганнарга ТР буенча баш федераль инспектор Виктор Демидов.

Бүләкләнүчеләр арасында шулай ук Тәтеш районыннан Булат Абүлханов, Игнат Рыжов һәм Евгений Симаков та бар, аларның гамәлләре ярдәмендә янган йорттан өлкән яшьтәге хатын-кыз коткарылган. Алар беренче булып төтенне күреп, гадәттән тыш хәлләр министрлыгына, авыл җирлеге башлыгына шалтыраталар һәм күршеләрен ярдәмгә чакыралар, ә аннары коткаручылар белән беррәттән янгынны сүндерәләр.

Моннан тыш, күкрәк билгесе Алена Афонинага бирелде, ул #МЫВМЕСТЕ  федераль гуманитар ярдәм штабы белән берлектә күченүчеләр өчен лагерьлар урнаштыра, авария-тергезелеш эшләрен үткәрүдә ярдәм итә, госпитальдә Россия солдатларына беренче ярдәм күрсәтә.

«Безнең белән янәшәдә бүген безнең геройлар, алар бик җитди ир-ат гамәлләренә карар иттеләр, өстәвенә алар арасында кыз да бар. Бүген монда балалар, яшүсмерләр дә бар. Ситуациягә, кешегә һәм шартларга мөнәсәбәт күрсәтү мөһим. Битараф булмаска, гаиләгә, урамга, йортка, шәһәргә, республикага һәм илгә файдалы булырга кирәк. Бүгенге бүләкләнүчеләребезгә карап, илнең киләчәге ышанычлы кулларда дип әйтә алам. Без үз чиратында республикада үсешегез өчен барлык мөмкинлекләрне булдыруны дәвам итәчәкбез», – дип уртаклашты ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

Министр геройларның әти-әниләренә рәхмәт белдерде: «Без горурланган кыю һәм батыр балаларны тәрбияләгәннәре өчен әти-әниләргә, остазларга, укытучыларга рәхмәт».

«Мин үземне дусларым белән батырларча күрсәткәнем өчен бүләк алдым. Без өлкән апаны янган йорттан коткардык һәм махсус хезмәтләргә аны сүндерергә ярдәм иттек. Бу минем гражданлык бурычым, һәркем шулай эшләргә тиеш», – дип елмайды геройларның берсе Игнат Рыжов.

Бүләкләү тантанасы алдыннан төрле шәһәр һәм районнардан яшь геройлар да, яшүсмерләр дә Россия Герое, танылган космонавт һәм Татарстанда туган Сергей Рыжиков белән әңгәмә үткәрделәр. Ул карьерасында үзенең барлыкка килү тарихы белән уртаклашты, шулай ук космоска экспедицияләренең берсе турында тулы бер фильм күрсәтте.

Барыбыз да балачакта фильмнар карадык, китаплар укыдык һәм батырлык турында хыялландык. Ләкин бу турыда уйлау - бер, эш итү - башка. Стресслы хәлдә һәркем катлаулы карар кабул итә алмый. Сез моны эшли алдыгыз. Сәламәтлекләрен һәм тормышларын кызганмыйча, башкаларга ярдәм итәргә тырышкан кешеләрнең гамәлләре һәртөрле хөрмәткә лаек», – дип белдерде космонавт.

Космонавт белән очрашу бүген Казан энергетика университетында дәвам итәчәк, анда республиканың төрле районнарыннан һәм шәһәрләреннән укучылар һәм студентлар катнашачак.