Татарстан яшьләре югары уку йортлары арасында Бөтенроссия студентлар язының гомуми зачетында 1 урын алды

2023 елның 31 мае, чәршәмбе

Татарстан югары уку йортлары студентлары Пермьдә Россия Студентлар язы фестивалендә илнең 85 төбәге арасында иң яхшылары булып табылды. Татарстан Республикасы гомуми зачетта 1 нче урынны ә «Региональ программа» юнәлешендә 2 нче урынны алды.

«Татарстан студентлары чираттагы тапкыр «Студентлар язы» Бөтенроссия фестивалендә югары урын алды. Бу конкурста җиңү-югары уку йортлары командалары, ректорлар һәм, әлбәттә, инициативалы яшьләр эше нәтиҗәсе. Җиңүчеләребез белән горурланабыз һәм аларны котлыйбыз. Проект традицион рәвештә иҗади идеяләрне тормышка ашыру өчен иң зур мәйданчык булып тора», - дип билгеләп үтте ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

«Россия Студентлар язы» XXXI Бөтенроссия фестивале нәтиҗәләре буенча Татарстан «вокаль», «инструменталь», «бию», «театр», «оригиналь жанр», «мода», «медиа», «видео», «арт», «региональ программа» һәм «гомуми зачет» юнәлешләрендә 22 бүләк отты.

Исегезгә төшерәбез, 26 майдан 1 июньгә кадәр Пермьдә югары белем бирү оешмаларының «Россия Студентлар язы» XXXI Бөтенроссия фестивале уза. Анда илебезнең барлык почмакларыннан 3500 студент катнашты. Татарстан Республикасы делегациясе составында 10 югары белем бирү уку йортыннан 96 талантлы катнашучы җыелды.

«Россия Студентлар язы» Бөтенроссия фестивале нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы түбәндәге урыннарны алды:

l югары белем бирү оешмасының иҗади эшчәнлеген иң яхшы оештыруга Бөтенроссия конкурсында:

- Җиңүче-Казан (Идел буе) федераль университеты;

«Бию» юнәлеше:

Урам биюе, II дәрәҗә Лауреат  «Groove Up»;

«Инструменталь» юнәлеш:

басым инструментлары, махсус приз - «Snapshot» барабанчылар дуэты;

Катнаш ансамбльләр, III дәрәҗә Лауреат - «Банджо»;

«Театр» Юнәлеше:

Кече формалар театры, I дәрәҗә Лауреат - «Наизнанку» студентлар театры;

Эстрада миниатюрасы, I дәрәҗә Лауреат -  «Dark sdvig» СТЭМы;

Сәнгатьле сүз, III дәрәҗә Лауреат - Ишмакова Аделина;

Эстрада монологы, махсус бүләк - Кордияк Глеб;

«Вокал» юнәлеше:

Эстрада җыры, I дәрәҗә Лауреат - «Новое поколение» вокаль ансамбле, «Мама,папа»;

ВИА (кече составлар), I дәрәҗә лауреаты - «Apashe, Ymir — Never change», Клуши триосы;

«Медиа» юнәлеше:

Басма, I дәрәҗә Лауреат - Батюкова Ева

АУДИОПОДКАСТ, III дәрәҗә Лауреат -  ЕАЅУкаст, Артем Боронов;

«Арт» юнәлеше:

- Кастомизация, II дәрәҗә Лауреат - Хисмәтуллина Зөһрә;

Моушн дизайн, II дәрәҗә Лауреат -  Кохан Никита;

«Видео» юнәлеше:

Документаль ролик, I дәрәҗә Лауреат - Садовникова Ога, Еремин Данил;

Кыска метражлы ролик, II дәрәҗә Лауреат - «Клининговая компания», Абызова Алия, Луньков Егор;

Кыска метражлы ролик, VK махсус бүләкләре - Абызова Алия, Луньков Егор;

«Оригиналь жанр» юнәлеше:

Сәхнә костюмы сәнгате, I дәрәҗә Лауреат иҗади остаханә ШУМ;

Клоунада, кечкенә составлар, профильле булмаган, II дәрәҗә Лауреат СТЭМ кояш тешләве;

«Мода» юнәлеше:

Кичке мода, II дәрәҗә лауреат – ШУМ иҗат остаханәсе.