ЮНЕСКО эшләре буенча РФ комиссиясе янә «Созвездие-Йолдызлык» һәм «Наше время-Безнең заман» фестивальләренә эгида бирде

2023 елның 26 гыйнвары, пәнҗешәмбе

«Созвездие-Йолдызлык» һәм «Наше время-Безнең заман» фестивальләренә 2023 елга ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы бирелде.

Фестиваль хәрәкәтләрен оештыручылар адресына тиешле хатны комиссиянең җаваплы секретаре, РФ Тышкы эшләр министры киңәшчесе Григорий Орджоникидзе җибәрде.

«Илебезнең мәдәни мирасын саклау, шулай ук Яшьләрнең иҗади потенциалын үстерү инициативаларының әһәмиятен исәпкә алып, 2023 елда ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы «Созвездие-Йолдызлык» һәм «Наше время-Безнен заман» фестивальләренә бирелүе турында хәбәр итүемә шатмын», - дип хәбәр итте Орджоникидзе.

Комиссия секретаре билгеләп үткәнчә, еллар дәвамында «Созвездие-Йолдызлык» хәрәкәте, шулай ук «Наше время-Безнең заман» эшләүче яшьләрнең иҗат фестивале үзләрен Татарстан Республикасының миллионлаган талантлы балалары һәм яшьләре өчен ел саен кирәк булган проектлар буларак танытты.

Исегезгә төшерәбез, ел саен үткәрелә торган «Созвездие-Йолдызлык» республика телевизион яшьләр эстрада сәнгате фестивале Татарстан Республикасында 2000 елда оештырылды һәм ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән уза.

«Созвездие - Йолдызлык» - Россиянең һәм Татарстанның яшь талантлары өчен социаль лифтка әверелә торган бердәнбер проекты. ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов игътибары белән, проектның йөзләгән лауреаты Татарстанның һәм Мәскәүнең әйдәп баручы югары уку йортларын тәмамлаучылар булды. Алар барысы да үз талантлары белән халыкара дәрәҗәдәге проектларны, шулай ук иң яхшы телевизион эстрада программаларын бизи. Фестиваль тарихында анда рәсми рәвештә 1 миллион 300 меңнән артык катнашучы катнашты.

«Наше время – Безнең заман» - эшче яшьләр иҗатына ярдәм итүче ел саен үткәрелә торган ачык республика телевизион фестивале. Ул бу сезонда унберенче тапкыр узачак. Гаризалар бирү  кампаниясе 1 февральдән башлап 25 сентябрьгә кадәр дәвам итәчәк.

Фестиваль ТР Яшьләр эшләре министрлыгы һәм ТР сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы тарафыннан 2013 елда гамәлгә куелды һәм ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән уза. Фестиваль кадрларның яңа буынын формалаштыру һәм эшче һөнәрләрне популярлаштыру, республика предприятиеләрендә һәм оешмаларында эшләүче яшьләрнең иҗади потенциалын ачу буенча мөһим функция башкара. Узган сезонда анда 185 предприятие, оешма һәм учреждение катнашты, ә үз талантларын 1600дән артык катнашучы күрсәтте.