«Созвездие-Йолдызлык» Арт-резиденциясендә Михаил Борисов куелышындагы «Аршин мал алан» спектакле яңадан торгызылды

2022 елның 23 мае, дүшәмбе

«Созвездие-Йолдызлык» Арт-резиденциясендә Узеир Гаджибековның оперетасы буенча «Аршин мал алан» музыкаль комедиясенең премьерасы узды. Спектакль үз эченә Казан театры сәхнәсенә җайлаштырылган режиссер-куелышын ала. Режиссер - Россия Федерациясенең атказанган сәнгать эшлеклесе, Щукин исемендәге театр институтының режиссура кафедрасы мөдире, режиссер-куючы Михаил Борисов.

«Вахтанг мәктәбенең профессиональлеге, бөек гореф-гадәтләре, бүген аны тәмамлаучылар, ә хәзер инде – безнең артистлар – Михаил Борисовның казанышы. Бу егетләрнең туган якларына әйләнеп кайтулары һәм үз республикаларының чәчәк атуы өчен хезмәт итүләре зур горурлык. Әле Михаил Борисов үзе аларга һәрчак: «Сезне һәрвакыт кадерләгән һәм яраткан җиргә кайтыгыз», - дип әйткән иде. Алар бу ярдәмне, бу мәхәббәтне тоеп яшиләр, шуңа күрә без аларда үз - үзләрен аямыйча, туган республикабызның профессиональ сәхнәләреннән трансляцияләнүен күрәбез»,-дип уртаклашты «Созвездие-Йолдызлык» фестиваль хәрәкәтенең генераль продюсеры, арт-резиденция җитәкчесе Дмитрий Туманов.

«Уйналганны кабатларга ярамый. Шуңа күрә без синкретик юл белән барырга булдык. Бу спектакльнең безнең күзаллавыбыз, артистларның карашы белән тулылануына китерде. Кайбер мәзәкләр репетицияләр вакытында ук туды.Әгәр алар яхшы икән, аларны ни өчен кертмәскә дигән карарга килдек, шул ук вакытта алар концепцияне, гамәлләр атмосферасын бозмыйлар бит», - дип аңлатты режиссер Александр Туманов.

Спектакльне башкару техникасының искиткеч осталыгы һәм Арт-резиденция артистларының образларын виртуоз рәвештә гәүдәләндерүе үзенчәлекле атмосфера тудырды, - дип билгеләп үтте премьераны күрсәткәннән соң тамашачылар.

«Мин үзем Әзербайҗан халкы вәкиле. Шуңа күрә минем өчен бу рольне уйнау икеләтә дулкынландыргыч булды, чөнки мин үз театрымда үз мәдәниятемне тәкъдим итеп, зур җаваплылык тотам. Репетицияләрдә мин Әзербайҗан теле өчен дә җавап бирдем, ул да безнең спектакльдә яңгырый. Минем героиням Гюльчохра-бик кыю кыз. Безнең характерларны чагыштырып карасак, әтинең ихтыярына каршы килә һәм  гамәл кылырга җөрьәт итмәгән булыр идем», - дип уртаклашты Камилә Алескерова.

«Атмосфера, костюмнар, актерлар уены һәм тамашачыларны актив җәлеп итү – болар барысы да үз ватаныбызда булуыбызны тоярга мөмкинлек бирә. Театр җитәкчелегенә нәкъ менә шушы спектакльне сайлаганнары өчен рәхмәт белдерәсем килә, чөнки Үзбәк Гаджибеков – әзербайҗан мәдәнияте корифее. Без хәзер Әзербайҗанның бер өлеше биредә, бу диварларда булуыбызга  бик шатбыз. Татарстанда безнең халык вәкилләре катнашында күп кенә чаралар уза, әмма бу, мөгаен, республика тарихында беренче тапкыр, безнең мәдәният шундый югары профессиональ дәрәҗәдә трансляцияләнә», - дип фикерләре белән уртаклашты Татарстан Республикасы әзербәйҗанлылар региональ иҗтимагый оешмасы идарәсе рәисе Бәһрам Мостафаев.

Спектакль «Созвездие-Йолдызлык» Арт-резиденциясе репертуарына керәчәк.