«Изге Болгар җыены»нда 160 волонтер катнашачак

2022 елның 20 мае, җомга

Быел «Изге Болгар җыены»нда 160 Волонтер – Халыкара мөнәсәбәтләр институты, Казан (Идел буе) федераль университетының Социаль-фәлсәфә фәннәре һәм массакүләм коммуникацияләр Институты, Ислам университеты һәм Н.Э.Бауман исемендәге Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе студентлары катнашачак.

Барлык волонтерлар да махсус укулар уздылар. Укыту программасы Казан (Идел буе) федераль университетының Халыкара мөнәсәбәтләр институты белән берлектә әзерләнде:

- Ориентлаштыру тренингы: гомуми белем бирү- аның барышында волонтерлар чара, аның максатлары һәм бурычлары, катнашучыларның һәм оештыручыларның төрле категорияләре, вакыйганың мактаулы кунаклары турында гомуми мәгълүмат формалаштыралар һәм үзләштерәләр, волонтерлар белән идарә итү системасы белән танышалар, волонтерларның төп компетенцияләрен эшлиләр.

- Функциональ тренинг: функциональ укыту төрле позицияләргә бүленүгә карап, махсус һөнәри күнекмәләрне һәм чарада эшләү үзенчәлекләрен эшләргә мөмкинлек бирәчәк.

Волонтерлар чарада катнашучыларга навигациядә һәм программа буенча ориентлашуда ярдәм итәчәкләр. Чара программасы кергән 25000нән артык буклет таратылачак.

Волонтерларның барысы да татар, инглиз һәм рус телләрен белә.

«Минем моңа кадәр волонтер булган бар иде, әмма бу фестивальдә катнашмадым. Бу минем өчен берьюлы өч телне практикалау, ислам мәдәниятенә кагылу һәм яңа танышлар табу өчен менә дигән мөмкинлек», – дип уртаклаша чара волонтерларының берсе. Икенче катнашучы: «Без күп санлы гаризаларны эшкәрттек- бу потенциаль волонтерлар белән аралашуның кызыклы тәҗрибәсе. Шулай ук мин һәрвакыт иреклеләр эшчәнлеген оештыруның эчке механизмнары белән танышырга тели идем, менә бу да чынга ашты».

Волонтерлар транспорт, туклану (иртәнге һәм төшке аш, коры паек, су) белән тәэмин ителәчәк.

Исегезгә төшерәбез, ТР иреклеләр үзәгенең мәгълүмати-ресурс үзәге командасы өченче тапкыр тантананы оештыруда катнаша.

«Изге Болгар җыены» фестивале-рухи яктан бик көчле чара. Чара уңышлы уза, кунаклар да, чарада катнашучылар да, оештыручылар да канәгать калалар. Шуңа күрә безнең төп максат-кунакчыллык һәм бәйрәм атмосферасы булдыру. Менеджерлар командасы, волонтерлар белән берлектә, уңай шартлар тудырыр дип ышанам», – дип билгеләп үтә ресурс үзәгенең башкарма директоры Айрат Мөбәрәкшин.