Хыял сәяхәте: Казанга Озын тәнәфес җиңүчеләре килде

2021 елның 8 сентябре, чәршәмбе

Казан вокзалына 5-7 сыйныф укучылары арасында «Озын тәнәфес» Бөтенроссия бәйгесендә җиңүчеләр белән поезд килде – 6 сентябрьдә алар Мәскәү вокзалыннан хыялдагы сәяхәткә киттеләр.

Казанда тукталыш инновацион башкала – «Иннополис» югары технологияләр шәһәренә сәяхәттән башланды. Татарстан башкаласында «Озын тәнәфес» җиңүчеләре «Казан Кремле» музей-тыюлыгында, «УРАМ» экстрим-паркында, Татарстан Республикасының Милли китапханәсендә булдылар һәм республика җитәкчелеге белән очрашуда катнаштылар.

Очрашу «УРАМ» экстрим-паркының ябык өлешендә Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры Дамир Фәттахов һәм Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министры урынбасары Алсу Әсәдуллина катнашында узды.

Очрашу кысаларында яшьләрнең үз-үзләрен күрсәтә алу мөмкинлекләре, белем бирү учреждениеләрен модернизацияләү идеяләре турында фикер алыштылар. Шулай итеп, балалар барлык мәктәпләрдә дә дуслык һәм проект эшчәнлегенең бердәм концепциясен булдырырга, кече яшьтәге мәктәп балалары өчен уку процессына уен элементларын кертергә, процесска мөмкин кадәр салмак кына кертү өчен, китапларның зур исемлеген кирәкле уку материалы белән планшетларга алыштырырга тәкъдим иттеләр. Катнашучылар шулай ук үзләрен кызыксындырган сорауларны да бирә алдылар.

Үз чиратында, яшьләр эшләре министры Дамир Фәттахов Татарстанда яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыру, уңышлы проектлар һәм төрле яшьләр белән эшләү үзенчәлекләре турында сөйләде.

«Без тыюлар һәм менторлык тонының эшләмәвен аңлыйбыз. Әңгәмә, тыңлау һәм ишетә белү, партнер була белү генә ярдәм итә. Бары тик ышанычлы шартларда гына сыйфатлы хезмәттәшлек килеп чыга. Министрлыкның бурычы-сезнең өчен мөмкинлекләр булдыру, шуларның берсе – «Озын тәнәфес» проекты-укучы үзен күрсәтә ала торган мәйданчык. Тырыш хезмәт, дисциплина һәм үсеш теләге нәтиҗәсендә сез җиңүчеләр булдыгыз һәм хыял сәяхәтендә катнашу – бөтен Россияне гизеп, төрле халыкларның гореф – гадәтләре, үзенчәлекләре белән танышу мөмкинлеген алдыгыз», - дип билгеләп үтте Дамир Фәттахов.

«Хыял сәяхәте»нең беренче рейсында Россия Федерациясенең 31 субъектыннан вәкилләр катнаша, алар арасында Алтай крае, Белгород өлкәсе, Волгоград өлкәсе, Вологда өлкәсе, Кабардино-Балкар Республикасы, Калуга өлкәсе, Камчатка, Киров өлкәсе, Кострома өлкәсе, Курган өлкәсе, Ленинград өлкәсе, Липецк өлкәсе, Магадан өлкәсе, Мәскәү шәһәре, Мәскәү өлкәсе, Түбән Новгород өлкәсе, Орел өлкәсе, Пенза өлкәсе, Псков өлкәсе, Адыгея Республикасы, Бурятия Республикасы, Коми Республикасы, Марий Эл Республикасы, Марий Эл Республикасы, Марий Эл Республикасы, Марий Эл, Мордовия Республикасы, Татарстан Республикасы, Санкт-Петербург шәһәре, Саратов өлкәсе, Сахалин өлкәсе, Тверь өлкәсе, Тула өлкәсе, Чиләбе өлкәсе, Ямал-Ненец автоном округы, Ярославль өлкәсе.

Сәяхәт вакытында 11-14 яшьлек укучылар Урал тауларын, Байкал күлен күрәчәкләр, «Восточный» космодромында булачаклар, Россия шәһәрләренең тарихы һәм мәдәнияте белән танышачаклар.

Тукталышлар вакытында сәяхәтчеләр «Озын тәнәфес» төбәк командалары белән очрашачак, ә поезд тукталачак шәһәрләрдә «Озын тәнәфес» мюзиклында катнашу өчен Бөтенроссия кастингы узачак.

Проект «Мәгариф» милли проекты кысаларында «Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасы тарафыннан гамәлгә ашырыла.