Татарстанда «Игелекле эшләр десанты» старт алды

2021 елның 26 июле, дүшәмбе

Татарстан Республикасының Студентлар отрядлары «Игелекле эшләр десанты» акциясенә старт бирделәр. Тантаналы ачылыш Казанда узды һәм җәйге каникулларны игелекле эшләргә багышларга әзер хәрәкәтнең битараф булмаган вәкилләрен берләштерде. «Игелекле эшләр десанты» акциясе 26 июльдән 28 августка кадәр Татарстан Республикасының 5 муниципаль берәмлегендә  узачак: Балтач, Азнакай, Менделеевск, Теләче, Мамадыш. Акциядә 80 якын студент отрядлары вәкиле катнаша, моннан тыш, әлеге муниципаль районнардан, шулай ук бөтен республикадан килгән һәр кеше чыгышларга кушыла ала.

«Игелекле эшләр десанты» - яшьләргә гражданлык-патриотик тәрбия бирүгә юнәлтелгән чаралар комплексы. Әлеге акция ел әйләнәсендә үткәрелә – ул кышкы чорда «РСО Кар десанты» һәм җәйге сезонда «Игелекле эшләр десанты» Бөтенроссия патриотик акциясен тормышка ашыру.

«Игелекле эшләр десанты» - һәр йортка килергә тиешле игелек ул! Сезнең күз алдыгыздагы бу энергиянең көчен, бу теләкне күрү бик рәхәт миңа бүген. Шунысы куанычлы, без сезнең белән елның теләсә кайсы вакытында кешеләргә файда бирә алабыз. Игелек кылыгыз һәм бу җәй сезгә озакка истә калсын», - дип котлады катнашучыларны «Россия Студентлар Отрядлары» ҖЧҖнең Татарстан төбәк бүлеге комиссары Алия Адиева.

Акциянең концепциясе студентлар отрядлары вәкилләре арасыннан 10-15 кешедән торган отрядның һәр муниципаль районына чыгудан тора. Алар, муниципаль район яшьләре вәкилләре белән берлектә, 5-7 көн дәвамында җирле халыкка түләүсез ярдәм күрсәтү өчен, көн саен торак пунктларга чыгачаклар.

Игелекле эшләр десанты кысаларында һәр районда ишегалды лагерьлары узачак. Акциядә катнашучылар көче белән муниципаль берәмлекләрдән килгән балаларның көндезге мәшгульлеге оештырылачак: күңел ачу программасы, мастер-класслар һәм һөнәри юнәлеш бирү эшчәнлеге.

«Студентлар отрядлары әгъзалары һәрвакыт актив тормыш позициясе күрсәттеләр. Үз һөнәри осталыгыгызны кулланып, чит кеше үтенеченә җавап биреп, үз-үзегезне аямыйча, сез Татарстан халкының тормышын яхшырак итәсез.Үз-үзләренә ярдәм итә алмаучыларга ярдәм итеп, сез зур һәм бик мөһим эш башкарасыз! Без барлык теләүчеләрне дә әлеге акциягә кушылырга һәм балалар белән бергә игелек кылырга чакырабыз», - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасының яшьләр эшләре министры урынбасары Алла Кондратьева.